Galeria
Adres:
ul. Kłodzka
58-330 Jedlina-Zdrój | Współrzedne GPS:
Szer.: N 50° 72′ 20″
Dł.: E 16° 34′ 11″ |
|
Atrakcje turystyczne
Jedlina - Zdrój zawsze atrakcyjna
Jedlina-Zdrój to jedno z 43 miast uzdrowiskowych w Polsce. Pięciotysięczna miejscowość, malowniczo położona w paśmie Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich w odległości 70 km od lotniska we Wrocławiu. Jedlina-Zdrój, dawniej niezwykle popularne uzdrowisko Bad Charlottenbrunn, od samego początku znane było ze swojej leczniczej wody i klimatu górskiego tzw. średniobodźcowego, który zapewniały otaczające uzdrowisko lasy jodłowe.
Pijalnia wody mineralnej Charlotta
Leczy się tu choroby układu oddechowego, nerwowego, urazy ortopedyczne a także prowadzi rekonwalescencję schorzeń kardiologicznych. Z prowadzonych zabiegów stosuje się kąpiele w wodach leczniczych, inhalacje, gimnastykę leczniczą, kuracje polegające na piciu wody.
Dom Uzdrowiskowy "Teresa" Bicze wodne
Miejscowość znana jest z „terenoterapii" - szczególnej metody rehabilitacji polegającej na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi. Metoda stosowana jest w terenie na sześciokilometrowym Szlaku Uzdrowiskowym, na trasie którego znajdują się polany oddechowe, platformy widokowe i obiekty sportowe: 3 boiska piłkarskie, kort tenisowy i boiska wielofunkcyjne, a także boiska do gry w bule (petanque).
Całoroczny tor saneczkowy
Jedlina - Zdrój przyciąga turystów międzynarodowymi imprezami, ciekawymi zabytkami architektury oraz unikatowymi obszarami przyrody.
Park linowy "Czarodziejskie liny"
To pierwszy i jedyny park linowy w okolicach Wałbrzycha. Położony jest w malowniczej okolicy Jedliny-Zdrój. To miejsce, które dostarczy dużej dawki adrenaliny i moc wrażeń. W Parku Linowym dostępne są 4 trasy do przejścia: “Maluch”, “Junior”, “Standard”, “Ekstremum”.
Godziny otwarcia:
marzec - kwiecień wt-pt: 12:00 - 18:00 sb-nd: 11:00 - 19:00 maj - wrzesień wt-pt: 12:00 - 19:00 sb-nd: 10:00 - 20:00 październik - listopad wt-pt: 12:00 - 18:00 sb-nd: 11:00 - 19:00
Park linowy - domek
Więcej informacji tutaj.
Pałac w Jedlince
Pierwsze wzmianki o tej rezydencji pochodzą już z XIV wieku. Jego prawdziwy rozkwity rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem jest Austriacki Feldmarszałek Hans Christopfh von Seher - Thoss. Podczas wojen Śląskich przebywały tu dwie koronowane głowy, król Prus Fryderyk II Wielki oraz Leopold I, książę von Anhalt-Dessau. Pałac przez stulecia był siedzibą wielu znanych osobistości i rodów w tym, Karla Kristera, rodów von Puckler, von Klitzing, von Maltzan i Boehm. W latach 60- tych XIX wieku, gdy właścicielem pałacu był twórca wielkości wałbrzyskiej porcelany Karl Krister, przebudował on pałac w stylu klasycystycznym, jego bogatą formę i architekturę wzbogaciły również porcelanowe elementy.
Pałac w Jedlince
Z pałacem tym związanych jest wiele tajemnic łączonych z siedzibą sztabu wojsk pruskich w czasie wojen Śląskich, kiedy po raz pierwszy rozbudowano jego podziemia aż po mroczny okres drugiej wojny światowej. Od 1944 roku Pałac, jako obiekt specjalny pod kryptonimem "WILLA ERIKA" pełnił funkcje sztabu Organisation TODT będąc częścią składową obiektu Riese."
Sala Balowa
Pałac udostępnia zwiedzającym Komnatę Heraldyczną z unikalnym, największym w Polsce zbiorem almanachów gotajskich (praktycznie cały komplet od połowy XIX wieku). Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1854 roku i zawiera informacje heraldyczno - genealogiczne dotyczące szlachty Świętego Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego (S.I.R.) czyli ziem Śląska, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Polski, itd. ...
Komnata Heraldyczna
Jeżeli chcesz wykonać dawną sztukaterię, przyozdobić porcelanę czy poznać wiele historycznych ciekawostek to w pałacu przygotowano interesującą ofertę lekcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Uczniowie mogą uczestniczyć, m.in. w następujących zajęciach tematycznych: 1. W warsztacie u mistrza sztukaterii, 2. W starej pracowni pozłotniczej, 3. W poszukiwaniu przodków ( wokół historii i genealogii), 4. Od rycerskiej tarczy do miejskiego kartusza - poznajemy ukryte blaski herbów, 5. Odkrywamy wojenne tajemnice, 6. W marszu na orientację „Śladami przeszłości od busoli do GPS", 7. W przyrodniczej wędrówce z ekologią, 8. W porcelanowej przygodzie. Więcej informacji - na stronie internetowej www.jedlinka.pl
Pałac można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00 - 18.00 (w sezonie zimowym w godzinach od 8.00 do 16.00).
|